Skip to main content

Boşanma hususu Türk Medeni Kanunu’nun 161. Ve 184 .maddeleri arasında düzenlenmiş olup sizlere daha önce boşanma davasının türlerini ve dikkat edilmesi gereken hususları ayrıntılı olarak açıklamıştık. Fakat bu yazımızda boşanma davası açmak istediğinizde tam olarak ne yapmanız gerektiğini açıklayacağız.

Bilindiği üzere, toplumun en büyük sorunlarından biri de boşanmadır. Büyük törenlerle, davullarla zurnalarla kurulan ve ilan edilen evlilik, yerini aile içi çözülemeyen sorunlara, mutsuzluğa ve bir çok güzel şeyin yokluğuna bırakılabilmektedir. İşte eşler artık evlilik birliğinin yürütülemeyeceğine inandığı zaman boşanma davası gündeme gelmekte ve bu kadar sıkıntının arasında ayrıca hukuki sürecin psikolojik ağırlığı ile yorulmaktadırlar. İşte bu noktada boşanma avukatları gündeme gelmekte ve eşler bu sıkıntıdan en rahat boşanma avukatına başvurarak kurtulabilmektedirler. Tarafımıza başvuran vatandaşlar, evlilik birliği içinde yaşadıkları bin bir çeşit mağduriyetten ve hatalardan bahsetmektedir. Bazen bu olaylar her ailede yaşanılacak boyutta olabildiği gibi bir boşanma avukatının, bir aile mahkemesi hakiminin ya da bir ceza mahkemesi hakiminin kanını donduracak nitelikte de olabilmektedir. Boşanma avukatları ise tüm bu olayları boşanma davasına müvekkilin lehine olarak aktarmak ve süreci yönetmekle yükümlüdür. Öyle ki bazı avukatlar gelen vatandaşı kısaca dinlemesinin ardından olayların ve delillerin ayrıntılarını, tamamını dahi almadan davasını açmakta ve belki de davayı kaybetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle vatandaşların öncelikle yapması gereken şey bu konuda uzmanlaşmış boşanma avukatına gitmeleridir. İkinci olarak yapılması gereken evlilik birliği içinde yaşanılan tüm olayların, mağduriyetlerin ve hataların çekinmeden avukat ile derinlemesine görüşülmesidir. Uzman boşanma avukatı olarak bizler boşanma davası için gelen vatandaşlara hem mağdur oldukları hem de hatalı oldukları ve eşleri tarafından hatalı olunduğu iddia edilen konuları sormakta öncelikle olayları yargılamadan netleştirmekteyiz. Bazen ise gelen vatandaş kendisini anlatamamakta, çekinmektedir. Bu halde vatandaşa sorduğumuz sorularla sıkıntıyı ortaya koymaktayız. Vatandaşı dinlerken ise dikkat ettiğimiz en önemli şey onları anlamaya çalışmak, onları yargılamamak ve tabi ki haklarını korumaktır.

Vatandaştan aldığımız bu bilgilerle öncelikle hangi tür boşanma davasını açmamız gerektiğini ve boşanma davasının yanında cezai ve hukuki hangi davaların açılması, hangi önlemlerin alınması gerektiğini tespit etmekteyiz. Tüm bu görüşmeyi yaparken belki de en önemli püf nokta ise delillerin incelenmesi ve toplanmasıdır. Tarafımızca en ince ayrıntısına kadar deliller incelenmekte ve davamıza konu edeceğimiz ve karşımıza çıkacak deliller tespit edilmektedir.

Yapılan görüşme akabinde hazırlıklarımızı tamamlayıp, dava dilekçemiz, boşanma vekaletnamemiz ve delil listemiz ile yetkili Aile Mahkemelerinde boşanma davası açmaktayız. Davayı açarken dava şartlarına ve dava dilekçesinde bulunması gereken hususlarda bir eksiklik bulunmadığına dikkat edilmelidir. Hazırlanan dosya tarafımızca Yetkili Aile Mahkemesinin bulunduğu adliyenin tevzii bürosuna sunulur ve gereken harç ve masraflar yatırılmasının ardından davanın açılma işlemleri tamamlanır. Boşanma davası açıldıktan sonra ise yine birçok prosedür ve dilekçe işleri bulunmaktadır. Bunların hepsi profesyonellik gerektiren işlerden olup vatandaşın yapacağı tek bir hata dahi telafisi imkansız zararlara neden olabilir. Hata yapmamak için uzman boşanma avukatına başvurmak en doğru karar olacaktır.

Bunun yanında eklemek isteriz ki, uzman boşanma avukatı ile çalışmak süreç ve aşamalar hakkında da doğru bilgiye sahip olmak demektir. Çünkü vatandaşların yani sizlerin işlemlerin doğru yapılması, sürecin doğru yürütülmesi kadar bu konularda da bilgilendirilmenize de ihtiyacınız vardır. Süreç hakkında bilgilendirilmediğiniz takdirde ise oluşacak manevi zarar telafi edilemeyecektir. Bu nedenle boşanmada davalarınız için uzman boşanma avukatından hukuki destek almanız tarafımızca tavsiye edilmektedir.

whatsapp