Skip to main content

Gayrimenkul Hukuku Nedir?

Her çeşit taşınmazın yani gayrimenkulün içerisinde yer aldığı tarafların sahip olduğu hakları doğrudan yasalar çerçevesinde detaylıca ele alan hukuk dalına gayrimenkul yani taşınmaz hukuku denmektedir.

Gayrimenkul hukuku, çok geniş bir alanı kapsamakla birlikte bunların arasında kamulaştırmaya yatkın olan durumları, kira kontratlarını ve gayrimenkulle ilgili olarak taraflar arasında yaşanan sorunlar ile tapu işlemlerinde ortaya çıkabilecek olan bütün problemlere bünyesinde yer vermektedir. Bu tür sorunlarda tarafların ne şekilde bir yol izlemesi ve yaşanacak olan bu sürecin nasıl bir şekilde işleyeceği dahi ayrıntılarıyla yasalar çerçevesinde ele alınmaktadır. Gayrimenkul hukuku hakkında ne kadar fazla detaya hâkim olursanız eğer yarın bir gün yasalar karşısında haklarınızı daha doğru ve net bir şekilde görebilir ve yolunuzu çizebilirsiniz.

Ülkemizde gayrimenkulleri konu alan hukuki uyuşmazlıkların çok sık görülmesi akıllara gayrimenkul hukuku nedir sorusunu getirmektedir. Gayrimenkul hukuku ya da diğer adıyla taşınmaz hukuku istisnaların çok fazla bulunduğu bu yüzden de mutlaka hukuki bir yardım almadan tarafların çözüme gidemediği zorluk seviyesi çok yüksek olan bir hukuk dalıdır.

Gayrimenkul avukatı konusu gereği gerek bu hukuk dalı gerekse de ilgili davalarda tarafları doğrudan temsil etme ihtiyaç halindeyse konuyla alakalı olarak detaylı danışmanlık hizmeti sunma hususunda görev yapmaktadır. Bugün ülkemiz vatandaşlarının haricinde yabancıların da ülkemizde mülk edinme istekleri sebebiyle gayrimenkul hukuku ihtiyacının artış görülmesine yol açmaktadır. Siz de gayrimenkulleri konu alan hukuki uyuşmazlıklarınız için uzman gayrimenkul avukatı kadromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Gayrimenkul Hukuku Hangi Hususları Kapsar?

Gayrimenkul hukuku ya da taşınmaz hukuku nedir sorusunun haricinde cevaplanması gereken bir diğer soru ise bu hukuk türünün hangi konuları bünyesinde bulundurduğudur. İttifak hakkı oluşturulması ile ön alım davaları haricinde istihkak ve kamulaştırma ile ilgili olan davalar doğrudan gayrimenkul hukukunun içerisinde yer almaktadır. Gayrimenkul hukuku ayrıca kira bedelinin ayarlanması için açılacak olan davalar haricinde kiracının gayrimenkulden tahliye edilmesi için açılan tahliye davalarının yürütülmesinde ve tapu davalarında da aktif bir şekilde yer almaktadır. Gayrimenkul davaları içerisinde kayıt düzeltme, iptal etme ya da tescil etme biçiminde de olabilmektedir.

Gayrimenkul Hukukunda Danışmanlık Alınmalı Mıdır?

Gayrimenkul hukuku ya da taşınmaz hukuku ya da miras hukuku içerisine giren bütün problemlerin hukuk kuralları içerisinde doğru bir şekilde taraflar arasında neticelendirilmesine yardımcı olduğu için gayrimenkul danışmanlık hizmeti alınması yararlı olmaktadır. Danışmanlık hizmeti içerisinde yer alan gayrimenkullerin alım, satım ya da değerlemesi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunmasının yanı sıra sözleşme ve satış işlemlerinin kurallara uygun olarak gerçekleştirilmesini bünyemizdeki uzman gayrimenkul avukatı ile sağlayabilirsiniz.

Sorularınız mı var?

Bize ulaşın ve sorularınızı sorun.

Çalışma Alanlarımız

Avukatın, ücretsiz veya asgari ücret tarifesinin altında dava alması, danışmanlık yapması Avukatlık Kanunu’nun 163. maddesinin 3. fıkrası gereğince disiplin cezası gerektiren bir suçtur. Bu sebeple avukatlardan ücretsiz iş yapmalarının talep edilmemesi rica olunur.

whatsapp