Skip to main content

Ticaret ve Şirketler Hukuku Nedir?

İnsanların ekonomik faaliyetlerinin geniş bir bölümü bugün hukuk sahası içerisinde ticari faaliyetler şeklinde nitelendirilmektedir. Toplumsal açıdan gerçek kişilerin doğrudan gelir kaynağı olan bu faaliyetlerin yanı sıra adları da her geçen gün artış göstermektedir. Bu yüzden de ticaret şirketlerinin ekonomi içerisindeki ağırlığı ticari işlemler nedeniyle hukuk alanının önemli bir yerindedir.

Ticaret ve Şirketler Hukukunun Kapsamı ve Avukatların Görevleri

Şirketler hukuku, şirketi ilgilendiren sözleşmelerin hazırlanmasının yanı sıra şirketlerin tescillenmesi, bölünmesi başta olmak üzere şirket için bütün hukuksal düzenlemeleri sağlayan hukuk dalıdır. Şirketlerin kurulması, ticaret hayatlarının devam etmesi adına gerekli olan bütün kuralları bünyesinde barındırdığı için vazgeçilmezdir.

Şirket avukatı, şirketin ortaya çıkarılma aşamasından, hizmete girdiği ana ve hizmet süresince gerekli olan hukuki konuları ele almaktadır.

Ticaret hukuku çok kapsamlı bir hukuk çeşididir. Kanunda bulunan usullerin yerine getirilmesi, bu süreçlerin doğru bir şekilde takip edilmesi ve hukuki aşamaların sonlandırılmasına kadar ki bütün ticaret hukuku ile ilgili konuları şirket avukatı üstlenir ya da yol gösterir. Bu süreçte şirket avukatı yalnızca haklarınızı korumak ya da şirket lehine olacak şekilde karar vermede etkin rol oynar. Buradaki aslolan, işveren ve işçinin sahip olduğu hakları doğru bir şekilde koruyarak dava sürecinde çalışana ekstra ödeme yapılmasının önüne geçilmesi için gerekli olan bütün önlemlerin alınmasından şirket avukatı sorumludur

Sorularınız mı var?

Bize ulaşın ve sorularınızı sorun.

Çalışma Alanlarımız

Avukatın, ücretsiz veya asgari ücret tarifesinin altında dava alması, danışmanlık yapması Avukatlık Kanunu’nun 163. maddesinin 3. fıkrası gereğince disiplin cezası gerektiren bir suçtur. Bu sebeple avukatlardan ücretsiz iş yapmalarının talep edilmemesi rica olunur.

whatsapp